Otočná hlava Franze Kafky od Davida Černého absolvovala generální rekonstrukci. Její slavnostní uvedení do provozu doprovodí světlená show.

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet, a to za přítomnosti jejího autora, umělce Davida Černého.

Generální oprava unikátního díla trvala celkem pět měsíců. „Nezbytným servisním zásahem prošlo všech jeho dvaačtyřicet rotujících nerezových pater. Naši technici vyměnili také samotný otočný mechanismus. Ten je vybaven modernějším technickým řešením, které zajistí vyšší životnost ložisek a snadnější údržbu,“ říká Alex Černý, výkonný ředitel společnosti DEUS Automation, která opravu realizovala. Pražané i návštěvníci metropole se tak opět mohou těšit na patnáctiminutové otáčení sochy, které nastává každou celou hodinu. V mezičase pak bude možné pozorovat sérii drobných pohybů jednotlivých dílců, jakýchsi nenápadných zavrtění.

Pohyblivá hlava France Kafky patří mezi nejvyhledávanější veřejně přístupná umělecká díla v Praze. „Velmi nás těší, že i tato náročná oprava proběhla úspěšně a že se busta vrací tam, kam patří, a to v ještě lepší formě,“ říká František Šlapák, asset manager CPI Property Group a dodává: „Rád bych pozval všechny milovníky umění i nevšedních zážitků, aby přišli poslední únorový den na piazzu u OC Quadrio, kde bude v 19 hodin možné znovu spatřit dílo v celé kráse, a hlavně v pohybu. Pro návštěvníky jsme pro tuto příležitost připravili i světelnou show a speciální hudební doprovod.“

Hlava věhlasného spisovatele Franze Kafky se nachází před obchodním centrem Quadrio, kde byla slavnostně odhalena 31. října 2014. Jedná se o jedinečný umělecký výtvor spojující moderní mechanické technologie a tradiční českou řemeslnou zručnost. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 servopohonů a téměř kilometr kabelů. Zajímavostí je, že se nerezové panely otáčejí nezávisle na sobě, díky čemuž mohou kolemjdoucí obdivovat tvář proslulého spisovatele v rozmanitých grimasách.

Jedenáct metrů vysoká socha je pražským technickým divem 21. století. 42 pohyblivých pater vytváří tvář známého českého spisovatele Franze Kafky. Socha umělce Davida Černého stojí u obchodního centra Quadrio a spojuje umění s moderní technologií a tradičními “zlatými ručičkami” českých řemeslníků. Sledujte Proměnu, počkejte si na správnou konstelaci všech pater a objevte Kafku!

Autor díla: David Černý - www.musoleum.cz

Výtvarné dílo financovala realitní skupina CPI Property Group.

Konstrukce a stavební postupy pohyblivé Kafkovy hlavy

 • Příprava
  Při konstrukci byl vytvořen 3D model, jehož datový objem činí více než 20Gb
 • Řešení
  Konstrukce využívá inovativní řešení z oblasti průmyslové automatizace a robotizace.
 • Dokumentace
  Pro stavbu byl model rozkreslen na 2039 technických výkresů.
 • Stavba
  Stavba probíhala od dubna do října 2014. Na dodávku speciálních dílů se čekalo měsíce.
Kafkova socha
8900 h
Člověkohodin
1800 h
Vývojáři, konstruktéři a programátoři
4200
Výrobní hodiny
2900 h
Montážní hodiny
Konstrukce sochy Franze Kafky